RC1608J6R2CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 4 157
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 16 365
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 324
6.2 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1608J6R2CS
DigiKey Part Number
1276-5009-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608J6R2CS
Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1608J6R2CS Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)