RC1608F1272CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 43 685
Datasheet
YAGEO
Similar
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
12.7 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1608F1272CS
DigiKey Part Number
1276-4753-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608F1272CS
Description
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1608F1272CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)