RC1608F10R7CS
DigiKey Part Number
RC1608F10R7CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608F10R7CS
Description
RES 10.7 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.7 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC1608F10R7CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)