RC1005J123CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 317 566
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Similar
Similar
Stackpole Electronics Inc
12 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1005J123CS
DigiKey Part Number
1276-4402-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1005J123CS
Description
RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1005J123CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)