RC0603J183CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 2 741
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
18 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0603J183CS
DigiKey Part Number
1276-3823-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603J183CS
Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0603J183CS Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)