TBP02P1-381-12BK | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2223-TBP02P1-381-12BK-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TBP02P1-381-12BK |
Description | TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) |
Category | Current - UL 8 A |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Voltage - UL 300 V |
Series | Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG |
Packaging Bag | Wire Gauge or Range - mm² 1.5mm² |
Part Status Active | Color Black |
Type Plug, Female Sockets | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions 12 | Contact Mating Finish Nickel |
Positions Per Level 12 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Levels 1 | Screw Size M2 |
Pitch 0.150" (3.81mm) | Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In) |
Plug Wire Entry 180° | Wire Strip Length 7mm |
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard | Contact Material Copper Alloy |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Current - IEC 7A | Insulation Height 0.441" (11.20mm) |
Voltage - IEC 250 V |