TBP01P1-508-02OR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2223-TBP01P1-508-02OR-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TBP01P1-508-02OR |
Description | TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - UL 16 A |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Voltage - UL 300 V |
Series | Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG |
Packaging Bag | Wire Gauge or Range - mm² 2.5mm² |
Part Status Active | Color Orange |
Type Plug, Female Sockets | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions 2 | Contact Mating Finish Nickel |
Positions Per Level 2 | Features Retention Latches (Non-Wire Side) |
Number of Levels 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.200" (5.08mm) | Screw Size M3 |
Plug Wire Entry 180° | Torque - Screw 0.5 Nm (4.4 Lb-In) |
Termination Style Screw | Wire Strip Length 7mm |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Contact Material Copper Alloy |
Current - IEC 20A | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Voltage - IEC 320 V | Insulation Height 0.591" (15.00mm) |