TBDR-07-15-GY
DigiKey Part Number
2223-TBDR-07-15-GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBDR-07-15-GY
Description
1.5 MM WIRE SIZE, UL94 V-0, GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Gray 14-26 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBDR-07-15-GY Models
Category
Current - IEC
17.5 A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - IEC
500V
Series
Current - UL
15 A
Packaging
Box
Voltage - UL
300V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
14-26 AWG
Type
Feed Through
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Number of Positions
4
Color
Gray
Number of Levels
1
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Terminal - Width
3.5mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination Style
Push In, Spring
Stripping Length
8mm ~ 10mm