400CFX33MEFC16X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 388
Parametric Equivalent
TDK
Chemi-Con
In Stock: 154
KEMET
Nichicon
Nichicon
In Stock: 134
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
In Stock: 6
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 583
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
400CFX33MEFC16X25
DigiKey Part Number
400CFX33MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400CFX33MEFC16X25
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400CFX33MEFC16X25 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C