250LEX10MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
1189-2716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250LEX10MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
250LEX10MEFC10X12.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
83 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
157 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C