16SLV22M5X6.1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 16SLV22M5X6.1 |
Description | CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 16SLV22M5X6.1 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 45 mA @ 10 kHz |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |