16MXC47000MEFC35X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
47000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
16MXC47000MEFC35X40
DigiKey Part Number
16MXC47000MEFC35X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MXC47000MEFC35X40
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
16MXC47000MEFC35X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
5.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.3595 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C