16MU106MC44532
DigiKey Part Number
1189-2511-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2511-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2511-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU106MC44532
Description
CAP FILM 10UF 20% 16VDC 1812
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
16MU106MC44532 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
16V