RY7P250BMTBC
DigiKey Part Number
846-RY7P250BMTBCTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RY7P250BMTBCCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RY7P250BMTBCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RY7P250BMTBC
Description
NCH 100V 300A DFN8080-8S WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 250A (Ta), 300A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount DFN8080T8LSHAAI
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15900 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN8080T8LSHAAI
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.86mOhm @ 50A, 10V