RSX071VYM30FHTR
DigiKey Part Number
RSX071VYM30FHTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSX071VYM30FHCT-ND - Cut Tape (CT)
RSX071VYM30FHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSX071VYM30FHTR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 700MA TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 700mA Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSX071VYM30FHTR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
9.6 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
700mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
420 mV @ 700 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)