RBR2L60ADDTE25
DigiKey Part Number
846-RBR2L60ADDTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RBR2L60ADDTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RBR2L60ADDTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR2L60ADDTE25
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount PMDS
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
PMDS
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)