RB055L-40TE25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 3 903
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14 306
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Comchip Technology
Diode 40 V 3A Surface Mount PMDS
RB055L-40TE25
DigiKey Part Number
RB055L-40TE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB055L-40TE25CT-ND - Cut Tape (CT)
RB055L-40TE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB055L-40TE25
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 3 A