MCR18EZHF3013 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Bourns Inc.
In Stock: 11 049
Vishay Dale
In Stock: 20 028
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Upgrade
301 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZHF3013
DigiKey Part Number
RHM301KFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZHF3013
Description
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZHF3013 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)