MCR10EZHF1100 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Bourns Inc.
In Stock: 28 140
Vishay Dale
In Stock: 29 549
Datasheet
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
110 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10EZHF1100
DigiKey Part Number
RHM110CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10EZHF1100
Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10EZHF1100 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)