MCR10ERTF5490 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Bourns Inc.
In Stock: 24 924
Vishay Dale
In Stock: 15 784
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
549 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film