BD1HD500EFJ-CE2
DigiKey Part Number
BD1HD500EFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD1HD500EFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD1HD500EFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD1HD500EFJ-CE2
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8HTSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2A 8-HTSOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD1HD500EFJ-CE2 Models
Category
Rds On (Typ)
500mOhm
Mfr
Input Type
CMOS
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Over Current, Over Temperature, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Switch Type
Grade
Automotive
Number of Outputs
1
Qualification
AEC-Q100
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Output Type
N-Channel
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 18V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A