Image for MPC860TCZQ50D4 is not available
MPC860TCZQ50D4
DigiKey Part Number
2156-MPC860TCZQ50D4-ND
Manufacturer
NXP Semiconductors
Manufacturer Product Number
MPC860TCZQ50D4
Description
IC MPU MPC86XX 50MHZ 357BGA
Customer Reference
Detailed Description
MPC8xx Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25)
Category
RAM Controllers
DRAM
Manufacturer
NXP Semiconductors
Graphics Acceleration
No
Series
Ethernet
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Packaging
Bulk
Voltage - I/O
3.3V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (TJ)
Core Processor
MPC8xx
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Package / Case
357-BBGA
Speed
50MHz