MIC29510-3.3BT
DigiKey Part Number
2156-MIC29510-3.3BT-MI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29510-3.3BT
Description
5A FAST-RESPONSE LDO REGULATOR
Customer Reference
Detailed Description
- Converter, Intel Pentium® Plus Voltage Regulator IC 1 Output TO-220-3
EDA/CAD Models
MIC29510-3.3BT Models
Category
Voltage - Output
3.3V
Manufacturer
Microchip Technology
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Package / Case
TO-220-3
Applications
Converter, Intel Pentium® Plus
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Input
4.3V ~ 8V