Image for MC68040RC40V is not available
MC68040RC40V
DigiKey Part Number
2156-MC68040RC40V-ND
Manufacturer
Motorola
Manufacturer Product Number
MC68040RC40V
Description
IC MPU M680X0 40MHZ 182PGA
Customer Reference
Detailed Description
68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 40MHz 182-PGA (47.24x47.24)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
Motorola
Voltage - I/O
5.0V
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
182-BEPGA
Core Processor
68040
Supplier Device Package
182-PGA (47.24x47.24)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Additional Interfaces
SCI, SPI
Speed
40MHz