SM-RVT50HQBNWC00-B V1.0A
SM-RVT50HQBNWC00-B V1.0A
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT50HQBNWC00-BV1.0A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT50HQBNWC00-B V1.0A
Description
EVE4 5.0", HB, IPS, BT817Q, CTP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) QSPI, SPI 5" (127.00mm) 800 x 480 (WVGA)
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Riverdi
Dot Pixels
800 x 480 (WVGA)
Packaging
Box
Interface
QSPI, SPI
Part Status
Active
Controller Type
BT817Q, ILI2132A
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Size
0.14mm W x 0.14mm H
Diagonal Screen Size
5" (127.00mm)
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H
Viewing Area
108.60mm W x 65.40mm H