RV-121509D/P
DigiKey Part Number
RV-121509D/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV-121509D/P
Description
DC DC CONVERTER 15V -9V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -9V 66mA, 111mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RV-121509D/P Models
Category
Current - Output (Max)
66mA, 111mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
24-DIP Module, 14 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)