RN-243.3S/H
DigiKey Part Number
RN-243.3S/H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN-243.3S/H
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.25W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 378mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RN-243.3S/H Models
Category
Power (Watts)
1.25 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
70%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
8-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.50" L x 0.40" W x 0.30" H (12.8mm x 10.1mm x 7.6mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
378mA