REM30-2412DW/P
DigiKey Part Number
REM30-2412DW/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM30-2412DW/P
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.25A, 1.25A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REM30-2412DW/P Models
Category
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)