RACM60-48SK/OF
DigiKey Part Number
945-RACM60-48SK/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM60-48SK/OF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
3.09" L x 2.09" W x 1.24" H (78.4mm x 53.0mm x 31.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
1.25 A