RACM60-36SK/OF
DigiKey Part Number
945-RACM60-36SK/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM60-36SK/OF
Description
AC/DC CONVERTER 36V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RACM60-36SK/OF Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.09" L x 2.09" W x 1.24" H (78.4mm x 53.0mm x 31.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
1.667 A