R05C1TF05S-CT
DigiKey Part Number
945-R05C1TF05S-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R05C1TF05S-CT
Description
1W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE' S
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 200mA 3V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R05C1TF05S-CT Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
50.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
12-PowerTFLGA Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.20" L x 0.16" W x 0.05" H (5.0mm x 4.0mm x 1.3mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
12-LGA (5x4)
Current - Output (Max)
200mA