QFWC-10-05
DigiKey Part Number
Q1253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFWC-10-05
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
10 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
USB A Receptacle
Size / Dimension
1.63" L x 1.31" W x 0.85" H (41.5mm x 33.4mm x 21.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 264 VAC
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Output
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.1A