QADC-65-20-08CB
DigiKey Part Number
Q1251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QADC-65-20-08CB
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
Qualtek
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB C
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
4.67" L x 2.33" W x 1.42" H (118.6mm x 59.2mm x 36.0mm)
Voltage - Output
20V
Approval Agency
BSMI, CB, CE, cULus, FCC, GS, PSE, RCM
Current - Output (Max)
3.25A