Q2-Z-1/16-01-MS100FT
DigiKey Part Number
Q849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-Z-1/16-01-MS100FT
Description
HEATSHRINK 1/16" X 100' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 100.0' (30.5m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.014" (0.36mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
100.0' (30.5m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)