FAD1-06025CBLW12 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Qualtek
In Stock: 200
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 13.2 CFM (0.370m³/min) 2 Wire Leads
FAD1-06025CBLW12
DigiKey Part Number
Q623-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-06025CBLW12
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fan Type
Mfr
Noise
18.1dB(A)
Series
Power (Watts)
480 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Discontinued at DigiKey
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.00mm
Weight
0.117 lb (53.07 g)
Air Flow
13.2 CFM (0.370m³/min)
Current Rating (Amps)
0.040A
Static Pressure
0.063 in H2O (15.7 Pa)