BWVS006060456R8M00
DigiKey Part Number
553-BWVS006060456R8M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWVS006060456R8M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWVS006060456R8M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS006060456R8M00
Description
FIXED IND 6.8UH 3.2A 43 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 3.2 A 43mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
5.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
43mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)