CP10.241-R2-C1
DigiKey Part Number
1736-CP10.241-R2-C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP10.241-R2-C1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
Hazardous Locations, ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
94.7%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.61" L x 1.54" W x 4.88" H (117.0mm x 39.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
88V
Approval Agency
CB, CE, cULus, EAC, UL
DC Voltage - Input (Max)
180V
Standard Number
ATEX; IECEx; 60950-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V