KA1041S28-D
KA1041S28-D
KA1041S28-D
DigiKey Part Number
98-KA1041S28-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KA1041S28-D
Description
POT 100K OHM 2W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1 Turns Carbon 2W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
314°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Logarithmic
Size - Body
Round - 1.120" Dia (28.45mm)