EM3782-96-0
DigiKey Part Number
EM3782-96-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM3782-96-0
Description
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 96"
Customer Reference
Detailed Description
96.0" (2438.40mm) Banana Plug, Single, Stackable To Mini Hook Patch Cord 300VDC
Category
2nd Connector
Mini Hook
Manufacturer
Pomona Electronics
Cable Length
96.0" (2438.40mm)
Series
Type
Patch Cord
Packaging
Bulk
Contents
1 Lead, Black
Part Status
Obsolete
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Wire Gauge
20 AWG
Configuration
Banana to Grabber, Hook
Voltage - Rated
300VDC
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Current Rating (Amps)
5A
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
In-Stock: 0
Unit Price:
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 12"
In-Stock: 841
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 24"
In-Stock: 819
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 36"
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 48"
In-Stock: 463
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 60"