EM3780-12-0#
DigiKey Part Number
501-2558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM3780-12-0#
Description
MINI HOOK TO WIRE LEADS 12"
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) Mini Hook To Wire Leads Test Lead 30VAC, 60VDC 1 Lead, Black
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Contents
1 Lead, Black
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Obsolete
Voltage - Rated
30VAC, 60VDC
Configuration
Grabber, Hook to Wire Leads
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Mini Hook
Temperature Range
216°F (102°C)
2nd Connector
Wire Leads
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
MINI HOOK TO WIRE LEADS 12"
In-Stock: 23
MINI HOOK TO WIRE LEADS 12"
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
MINI HOOK TO WIRE LEADS 60"
In-Stock: 203
MINI HOOK TO WIRE LEADS 24"
In-Stock: 0
Unit Price:
MINI HOOK TO WIRE LEADS 8"