PC375-1C-24S3-X
DigiKey Part Number
2634-PC375-1C-24S3-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC375-1C-24S3-X
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
8 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
6080VA, 1760W
Relay Type
Coil Current
17.1 mA
Coil Resistance
1.405 kOhms