POE90U-560-R (secondary)
POE90U-560-R
DigiKey Part Number
993-POE90U-560-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE90U-560-R
Description
PASSIVE POE ADAPTER C14 GIGABIT
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector Data Rate
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Series
Efficiency
75%
Size / Dimension
6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)
Type
Midspan Injector
Approval Agency
cULus, IEC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
56V
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Current - Output
1.6 A
Base Product Number
Power (Watts) - Per Port
90W