HSTT25-C5
DigiKey Part Number
298-21615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-C5
Description
HEATSHRINK 1/4" X 100' GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Green 100.0' (30.5m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
60 Months
Length
100.0' (30.5m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)