HSTT25-48-Q4 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 24
Datasheet
3M
In Stock: 0
3M
In Stock: 0
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Yellow 4.00' (1.22m)
HSTT25-48-Q4
DigiKey Part Number
298-13479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-48-Q4
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' YELLOW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
60 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)