BGHSTT75-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Image for BGHSTT75-2 is not available
BGHSTT75-2
DigiKey Part Number
298-BGHSTT75-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BGHSTT75-2
Description
HEAT SHRINK 0.75" X 6.0M RED
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Red 19.7' (6.0m)
Category
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Mfr
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Series
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Packaging
Bulk
Material
Part Status
Obsolete
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C