EXB-2HV472JV
DigiKey Part Number
Y1472TR-ND - Tape & Reel (TR)
Y1472CT-ND - Cut Tape (CT)
Y1472DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-2HV472JV
Description
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1506
Detailed Description
4.7k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1506, Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXB-2HV472JV Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
4.7k
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Power Per Element
62.5mW