ELJ-PB220KF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Delevan
In Stock: 2 189
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7 550
Datasheet
22 µH Unshielded Wirewound Inductor 300 mA 1Ohm Max 1812 (4532 Metric)
ELJ-PB220KF
DigiKey Part Number
PCD1526TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELJ-PB220KF
Description
FIXED IND 22UH 300MA 1 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELJ-PB220KF Models
Category
Q @ Freq
10 @ 2.52MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
13MHz
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max