EEU-FS1J270B
DigiKey Part Number
P123393CT-ND - Cut Tape (CT)
P123393TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1J270B
Description
CAP ALUM 27UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
27 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS1J270B Models
Ripple Current @ Low Frequency
96.25 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 100 kHz
Impedance
510 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C