EEU-FC1H4R7
DigiKey Part Number
P10315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H4R7
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1H4R7 Models
Ripple Current @ Low Frequency
61.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C