EEU-FC1C331BJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2 570
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
Similar
Nichicon
Nichicon
In Stock: 986
In Stock: 65
In Stock: 478
Parametric Equivalent
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1C331BJ
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1C331BJCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1C331BJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C331BJ
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
360.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
117 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C